Ďakujeme, že ste s nami!

Milí priatelia,

minulý rok nebol jednoduchý pre nikoho z nás. Žijeme čas, keď si oveľa viac ako predtým uvedomujeme, ako závisíme od seba navzájom. Videli sme veľa príkladov úžasnej solidarity, odvahy a vzájomnej podpory. Kríza nám však ukázala aj slabé miesta, na ktorých ako spoločnosť potrebujeme pracovať, aby každý človek v tejto krajine mohol žiť dôstojne. Pre nás v ETP bol rok 2020 aj rokom zmien vo vedení organizácie a zároveň príležitosťou reflektovať našu misiu vo svetle nečakaných výziev, aké priniesol minulý rok v podobe svetovej pandémie.

Aký bol náš rok 2020?

KC Stará Ľubovňa – Podsadek má vďaka spolupráci s mestom Stará Ľubovňa obnovené priestory. Na prelome rokov 2020/21 sa tu rozrástol aj náš tím o dve kolegyne cez projekt úradu práce a vo februári o ďalších dve kolegov cez NP Komunitné centrá. Lubovnianske komunitné centrum vedie Dávid, ktorému pomáha zástupkyňa riaditeľky a koordinátorka Ľudka.

Vo Veľkej Ide máme najväčšiu skupinu mentorov, ktorí dnes sprevádzajú žiakov z nášho prvého FIE klubu, ktorí sú dnes už na druhom stupni ZŠ. Mentori v Ide boli vždy obetaví a vynaliezaví a tak aj v čase obmedzení hľadali spôsoby ako ostať v kontakte s mladými. V lete sa dokonca chlapci     s mentorom Antoinom vybrali na výlet bicyklom do zahraničia.

Na Luníku IX, na Deviatke, sa mladí angažovali v aktivitách s mladšími deťmi, pomáhali na letnej akadémii v Štátnej vedeckej knižnici, spolu so ZŠ Ľ. Podjavorinskej sme zariadili školskú knižnicu a aj kapela Gipsy Boys stihla vystúpenie na festivale a niekoľko ďalších koncertov. Vytrvalo tiež pracujeme na príprave projektu svojpomocnej výstavby na sídlisku Luník IX, kde už netrpezlivo čakáme na stavebné povolenie.

V Rankovciach od leta 2020 už neprevádzkujeme KC, no pokračujeme naďalej v mentorskom programe, humanitárnom projekte pre Rómskych seniorov a beží nám mikropôžičkový program. Naša bývalá kolegyňa Evka dnes pracuje v obecnom KC. Chceme sa aj touto cestou poďakovať za spoluprácu najmä Monike a Ľubovi, Evke, Danke, Lucke a všetkým, s ktorými sme v Rankovciach spolupracovali.

Rok zmien sme zakončili sťahovaním kancelárie ETP na novú adresu Tajovského 1 v Košiciach a nový rok sme začali rekonštrukciou KC vo Veľkej Ide.

Ešte je veľa toho, o čom by som mohla písať, ale raz vidieť je lepšie ako veľa slov. Za každým z týchto obrázkov je konkrétny príbeh mentorov, našich kolegov, detí a mladých z našich komunít. A je to len zlomok toho, čo sa v minulom roku udialo.

Vážime si dôveru našich klientov, spolupracovníkov, donorov a sympatizantov. Aj v tomto roku chceme spolu s vami pracovať na konkrétnych zlepšeniach v komunitách na východnom Slovensku.

Ďakujeme, že ste s nami!

Za tím ETP,

Veronika Poklembová, riaditeľka

____

Uvedomujeme si, že situácia teraz nie je pre nikoho jednoduchá. Ak vám to možnosti dovoľujú alebo viete o niekom, kto by zvažoval podporu projektov pre mladých ľudí, posuňte mu, prosím, túto informáciu. Ďakujeme!

Tu môžete podporiť mentorský program Schopné deti a aktivity s deťmi a mladými svojimi 2%

Do našej komunity na darujme.sk sa môžete pridať tu.

Stále hľadáme online mentorov. Ak by ste mali záujem sa stať jednym z nich, napíšte na schopnedeti@schopnedeti.sk.

Spolu dokážeme viac!