Bratislava trip: deň prvý

Utorok, ráno 6:30 hod., autobus zastaví pri kancelárii ETP v Košiciach, v ňom už sedí päť detí, ktoré pravidelne navštevujú komunintné centrum (KC) v Rankovciach, a spolu s nimi sa na nás usmieva ich vedúca Tonka. Nasadáme a vyrážame do Šace, kde sa k nám pripoja dievčatá z KC Košice – Šaca v sprievode pracovníčky Jarky. V autobuse nás pomaly pribúda. Ďalšou zastávkou je Veľká Ida. Máme časový predstih, a tak chvíľu čakáme. O pár minút sa k nám už z osady blížia ďalší účastníci zájazdu. Vedúca KC Lucia zráta, či sú zástupcovia Veľkej Idy v plnom zložení a vyrážame na miesto poslednej zastávky – do Moldavy nad Bodvou. Chalani nasadajú pri osade na Budulovskej ulici, vedúca Irma s dcérou o kúsok ďalej v meste. V autobuse už má každý svojho suseda, a tak môžeme odštartovať cestu plnú nových zážitkov a skúseností.

Pohľadom prebehnem po tvárach detí, zatiaľ v nich možno čítať len očakávanie, keďže tento výlet je pre mnohé z detí prvou cestou z domu na niekoľko dní. Nevedia, čo ich čaká, s kým sa stretnú, ani čo všetko na trojdňovom výlete uvidia a zažijú. Cesta je dlhá, no veselá, Divadlo z chatrče alias partia mladých a nadaných chlapcov z osady na Budulovskej ulici, nám vyhráva na gitarách a spieva známe rómske piesne. Do Bratislavy už len 15 km.

Po príchode do hlavného mesta nás čaká ubytovanie v hosteli. Dohadujeme sa s vodičom autobusu, že nás vyzdvihne o 16:30 hod., aby nás odviezol do rezidencie zástupcu amerického veľvyslanca, pána Normana Thatchera Scharpfa. V autobuse už čaká Lydka Šuchová, ktorá má veľkú zásluhu na príprave programu pre našu skupinu. Cestou tam sa k nám pripojí aj Slávka Mačáková, riaditeľka ETP. Pozeráme na oblohu a spoločne dúfame, že slnko vydrží a búrka nás počas návštevy zďaleka obíde, veď máme mať záhradnú párty!

Pán Scharpf nás víta pri bráničke typickým slovenským pozdravom. Vnútri už čaká ombudsmanka Jana Dubovcová a zástupcovia Spojenej školy na Mokrohájskej ulici 3. Všetci sa spoločne odfotíme a chlapci z Budulovskej odovzdajú pani ombudsmanke pozdrav, na ktorom je v rómčine i slovenčine pieseň, ktorú sami zložili práve pre ňu, nechýbajú na ňom ani ich fotografie a podpisy s venovaním. Chlapci berú do rúk gitary a bez váhania zaspievajú pieseň aj na mieste. Pani ombudsmanka je ich gestom dojatá, podľa jej slov by však bola radšej, keby sa s mládežou z osady Budulovská zoznámila za trochu radostnejších okolností.

Domáci si pre nás pripravili typické americké jedlo – hamburgery, hotdogy a ako dezert zmrzlina. Jedlo všetkým chutí, a hoci počasie nevydržalo a prší, atmosféra je výborná, veď nám k tomu chalani hrajú a spievajú. Na záver dievčatá z KC Košice – Šaca darujú vlastnoručne namaľovaný obraz hostiteľovi, pánovi Scharpfovi, a už utekáme do autobusu, ktorý nás odvezie do hostela, aby sme na druhý deň ráno mohli pokračovať, čaká nás totiž deň plný skvelého programu, ale o tom až v ďalšej časti.                                                                                      

Osvetovo-vzdelávacie pobytové podujatie sa konalo v rámci projektu Komunita na ceste k prosperite. Tento švajčiarsko-slovenský projekt je podporovaný prostredníctvom  Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce v rámci rozšírenej Európskej únie.