Björn u nás

Komunitné centrum v Starej Ľubovni-Podsadku navštívil priateľ ETP, medzinárodne známy fotograf a vysokoškolský pedagóg fotografie, Nemec žijúci v Prahe, Björn Steinz.

Björn sa dlhodobo zaoberá sociálnou fotografiou a premetom jeho záujmu je aj život Rómov.

„Chcel som sa porozprávať a dozvedieť viac o vašom projekte Schopné deti. Je to vynikajúci a krásny nápad. Držím vám palce,“ povedal nám.

Björn má za sebou veľa ciest a skúseností. Počas vojny v bývalej Juhoslávii pracoval ako dobrovoľník v utečeneckých táboroch, cestoval po Latinskej Amerike, pôsobil v Južnej Kórey, fotografoval v Číne, Japonsku a Ruskej federácii, zväčša v zimnom Jakutsku. Jeho snímky publikovali popredné svetové časopisy. Ako fotografa na voľnej nohe ho zastupuje londýnska agentúra Panos Pictures, ktorá sa špecializuje na globálne sociálne otázky. Pre Panos fotografov je príznačné etické povedomie, s akým dokumetujú realitu.

Björn dlhodobo pracuje na multimediálnom projekte o piatich rómskych osadách na východnom Slovensku (Stará Ľubovňa, Ostrovany, Rankovce, Luník IX a Moldava nad Bodvou).

„V Starej Ľubovni-Podsadku som aj tentoraz navštívil osadu a znovu som sa stretol s mojimi starými dobrými známymi. Výnimočný vzťah máme s najstarším Júliusom Korčkovským, s ktorým sme za roky, čo sa poznáme, predebatovali dlhé hodiny na tému spolužitia Rómov a Nerómov. Osada v Podsadku ma fascinuje svojím jedinečným umiestnením v pôsobivej prírodnej scenérii, v údolí pod hradom a, samozrejme, ľuďmi, čo v nej žijú. Rád sa tam vraciam,“ povedal.