1. mája oslavujeme a vyzdvihujeme úspešných Rómov

Zapájame sa do kampane projektu RARE a pri príležitosti 1. mája oslavujeme a vyzdvihujeme Rómov –  každodenných hrdinov a našich kolegov, na ktorých sme veľmi hrdí a ktorí sú príkladom pre budúce generácie.

 

PRVÝ VYSOKOŠKOLÁK

Dávid Korčkovský je idolom mládeže rómskej osady v Starej Ľubovni-Podsadku. Je verný svojmu chlapčenskému ideálu – pomáhať iným.

Na Katolíckej univerzite v Ružomberku získal v odbore sociálna práca magisterský titul. Študoval s výborným prospechom a skúšky absolvoval v prvom termíne.

„Počas štátnic mi držala palce celá osada. Tunajší ľudia mi prajú,“ hovorí prvý vysokoškolák v osade.

Už na strednej škole patril medzi lídrov mladších. „Viedol som skupinku desiatich detí a rozprávali sme sa najmä o duchovných otázkach, napríklad čo je hriech, ako žiť bez hriechu, čo je božia láska, aké je poslanie človeka a, samozrejme, i o tom, aké je dôležité učiť sa. Malo to význam, všetky moje deti sú teraz na stredných školách,“ pochválil sa.

Aj po skončení vysokej školy chcel pracovať s ľuďmi. Nepáči sa mu predstava niektorých študentov sociálnej práce, ktorí si hneď po škole mienia sadnúť do kancelárie. „Najprv vyskúšam terén.  Chcem spoznať ulicu, vidieť a počúvať skutočné problémy ľudí. Som presvedčený, že bez toho sa sociálna práca nedá robiť,“ hovorí.

Už ako tínedžer si do života stanovil tri priority: Vzdelanie, prácu a bývanie. Podľa neho to súvisí: Vzdelanie mu zabezpečí prácu, vďaka ktorej si zadováži slušné bývanie. Donedávna býval s rodičmi a súrodencami vo veľkom, šesťizbovom dome. Rodičia ho zrekonštruovali vďaka sporiacemu programu ETP. Odkedy si založil rodinu a stal sa tatkom rozkošnej Emky, žije s rodinou v prenajatom byte v meste a chystá sa zobrať si hypotéku na vlastný byt.

V ETP pracuje takmer tri roky, od ukončenia štúdia. Najprv spoluzakladal projekt online mentoringu Schopné deti. Teraz je vedúcim komunitného centra a denne vedie popoludňajší školský klub, kde uplatňuje inovatívnu Feuersteinovu metódu Inštrumentálneho obohacovania. Pracuje aj s deťmi v predškolskej príprave, venuje sa mladším i starším školákom aj rodičom.

„Svoju prácu mám rád, pretože má veľký význam,“ hovorí. Radosť má aj z toho, že môže pôsobiť tam, kde vyrastal. Asi preto tamojším ľuďom dobre rozumie.

 

LOKÁLNA  ASISTENTKA

Dvadsaťtriročná Jožka Janová je lokálnou asistentkou v komunitnom centre ETP vo Veľkej Ide. Deti si ju obľúbili a rešpektujú ju.

„Ani neviem vypovedať, ako sa mi práca s deťmi páči. Najradšej by som ju robila celý život,“ hovorí. Na otázku, či by chcela byť učiteľkou, sa zasnene zahľadela: „Netrúfam si na to ani pomyslieť.“ Samozrejme, že by chcela učiť. Cesta k tomu však bude zložitejšia. Vyšla z ôsmej tiedy základnej školy, a preto mohla ísť len na dvojročnú strednú školu. Vo Veľkej Ide sa vyučila za krajčírku. Vo vyšších ročníkoch základnej školy mala dobré známky, ale na začiatku školskej dochádzky to bolo veľmi zlé. Ročník stratila už v prvej triede. „Prepadla som, pretože som nevedela ani slovo po slovensky a pani učiteľke som nerozumela,“ objasňuje.

Jožka pochádza z desaťdetnej rodiny. Kým jej rodičia mali prácu, dalo sa vyžiť, odkedy ju stratili, len prežívajú. Ani jeden zo súrodencov, ba ani ich partneri nemajú robotu, chodia len na aktivačné práce. Pracuje jedine Jožka.

„Som z rodiny najbohatšia,“ teší sa zo svojho skôr skromného zárobku. „Od prvej výplaty si sporím a pomáham aj rodine,“  pokračuje. Radšej nedomýšľa, ako to bude, keď sa skončí projekt, vďaka ktorému má živobytie…

Odkedy sa stala asistentkou v komunitnom centre, jej pozícia v osade sa zmenila. „Polovica mi praje a váži si ma, iní mi neprajú a závidia,“ hovorí.

Jožka chce deti z osady uchrániť pred životom, aký vidia doma, a preto sa im venuje s toľkým nadšením. Je k nim trpezlivá, láskavá, ale ak treba, aj prísna. Pomáha im so slovenčinou, asistuje v popoludňajšom školskom klube, v komunitnom centre sa s nimi učí, hrá, rozpráva.

Má v pláne zdolať prekážky, ktoré jej bránia ďalej sa vzdelávať a získať maturitu. Veľmi túži pracovať s deťmi. Popri zamestnaní si dokončila deviaty ročník základnej školy a uvažuje nad strednou školou.