Sprístupnili sme webovú stránku online mentoringu.
Čítajte

Tlačová správa – online mentori budú aj zo zahraničia. Oporný bod pre dieťa

Za prvý mesiac od začiatku projektu online mentoringu Schopné deti sa prihlásilo 24 záujemcov o mentorovanie na diaľku schopných detí z rómskych osád.

Medzi uchádzačmi o túto dobrovoľnícku činnosť sú ľudia rôzneho veku a rôznych profesií zo Slovenska, USA, Kanady a Veľkej Británie. Osobné pohovory s nimi sa začnú 10. novembra t. r. v Bratislave a ďalšie sa uskutočnia prostredníctvom Skype komunikácie od 14. novembra t. r. Podľa doterajších predbežných rozhovorov sú budúci online mentori nadšení a skvelí ľudia.

Online mentoring Schopné deti je rozšírením osvedčeného Mentorského programu ETP Slovensko, ktorým od roku 2009 prešli dve stovky detí zo sociálne vylúčeného prostredia.  Jeho zámerom je pomôcť deťom, aby si splnili sny o svojej budúcnosti, čo vzhľadom na pomery, z akých pochádzajú, samy a bez pomoci nedokážu. Do projektu je zatiaľ zahrnutých 36 detí a mladých ľudí od ôsmich do dvadsaťjeden rokov z Rankoviec, Starej Ľubovne-Podsadku a z Veľkej Idy a postupne sa ich počet rozšíri do stovky. Profily detí, ktoré hľadajú online mentora, sú na webovej stránke www.schopnedeti.sk.

„Mentorstvo je možnosť byť dieťaťu oporným bodom,“ uvádza ako motív svojho mentorovania jeden zo záujemcov.

Ušľachtilé myšlienky viedli k záujmu o online mentorstvo aj ďalších uchádzačov:

„Chcem byť poruke, keď dieťa potrebuje povzbudivé slovo či radu a mať z toho dobrý pocit na srdci.“

„Nechcem byť len jej mentorkou, ale aj staršou sestrou.“

„Je to možnosť odovzdávať skúsenosti a pomôcť dieťaťu vymaniť sa zo začarovaného kruhu. Napĺňa ma, keď môžem niekomu pomôcť, aby našiel v sebe poklad.“

„Považujem za samozrejmosť pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú a zvlášť deťom. Každý si zaslúži šancu, aby zažil úspech a šťastie.“

„Zaujala ma obdivuhodná konkrétnosť predstavy dieťaťa, čo chce v budúcnosti dosiahnuť.“

Projekt online mentoringu Schopné deti založila dvojica Neróm  Peter Gomolák a Róm Dávid Korčkovský zo Starej Ľubovne, ktorých vzájomné priateľstvo navzájom obohatilo a posunulo dopredu.

„Za schopné deti veľké ďakujem !!! Verte, že čas, ktorý chcete obetovať dieťaťu, prinesie zmenu nielen jemu, ale aj vám samotným. Prešiel som tým a je to pocit, za ktorý som  hlboko vďačný,“ odkazuje Peter Gomolák všetkým budúcim online mentorom.

„Som veľmi milo prekvapený,  koľko ľudí oslovil náš projekt Schopné deti. Čaká nás ešte veľa práce, no verím že to zvládneme a každému dieťaťu  nájdeme online mentora, ktorý mu pomôže splniť si sen. Teším sa na osobné stretnutia s online mentormi a našimi deťmi a som presvedčený, že to bude obohacujúce pre obe strany. Som rad, že môžem byť súčasťou takého úžasného projektu, ktorý posúva dopredu aj mňa. Zo srdca ďakujem,“ hovorí Dávid Korčkovský.

Od začiatku novembra prebieha druhá vlna prihlasovania sa za online mentora a už sú v nej traja uchádzači. Organizačný tím projektu a schopné deti z rómskych osád očakávajú ďalších online mentorov, ľudí so stredoškolským alebo vysokoškolským vzdelaním, resp. študentov týchto škôl, ktorí nemajú predsudky a sú ochotní pomôcť mladým ľuďom na ceste k splneniu svojich snov.

Kampaň online mentoringu už podporili vynikajúce známe osobnosti a ďalšie svoju podporu prisľúbili. Ich videopríhovory možno nájsť na webovej stránke www.schopnedeti.sk a www.facebook.com/schopnedeti/.

Od 1. decembra pokračuje kampaň aj prostredníctvom billboardov a citylightov v Bratislave a v Košiciach.

logo-schopne-deti-2zrezaneViac informácií:

Peter Gomolák, zakladateľ projektu Schopné deti, tel.: +421 948 070 676, gomolak@ke.etp.sk

Beáta Hybáčková, PR manažérka, tel.: +421 905 587 589, hybackova@ke.etp.sk

Napísali o nás

 • RNDr. Slavomir BUCHER, PhD. Oddelenie strategického rozvoja Referát strategického rozvoja Mesto Košice

  Dovoľte mi poďakovať sa za zaujímavý a plodný workshop v Košickej Belej na tému Budujeme nádej na L IX.
 • Björn Steinz fotograf, vysokoškolský pedagóg fotografie

  Ďakujem vám za vašu podporu a pomoc ! Vaša práca je jedinečná. Thank you very much for your support and help, your work in the settlements is unique and I am glad that I am able to document it. 
 • Jackie Jaramillo riaditeľka strategických iniciatív rozvojového programu v Colorade, USA

  ETP Slovensko urobilo v posledných rokoch obdivuhodné dielo. Obdivujem vaše odhodlanie, odvahu a súcit. Budúce generácie Rómov budú mať vďaka vám lepšiu kvalitu života. Blahoželám. (august 2016)
 • Štefan Mirga

  Keď som pred dobrými pár rokmi pracoval v ETP, začínali sme „od piky“ - pilotným projektom Udržateľný rozvoj komunít na strednom Spiši. Už vtedy sme v rómskych osadách skúmali príčiny a hľadali vysvetlenia, z ktorých vždy vychádzali riešenia. Dobré riešenia. Odvtedy vo mne zostala myšlienka, že pani Ing. Slávka Mačáková už dávno mala byť vo funkcii splnomocnenkyne pre rómske komunity v SR. De facto ona ňou aj je ... v mojom ponímaní, lebo je stále vyslankyňou dobrých riešení. (Komentár k rozhovoru so Slávkou Mačákovou pod názvom Rómom sa treba venovať od kolísky po kariéru v denníku Sme 10. 2. 2015.)
 • Jana Kviečinská IUVENTA

  Seminár o vzdelávacom modeli p. Feuersteina -skveléée ! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)
 • Daniela Lališová Ľudia ľuďom sk

  Myslím, že ešte žiadny seminár mi nedal toľko informácií, nadšenia, nádeje a energie, ako dnešok. A pookrialo aj moje učiteľské srdco :-) Veľmi držím palce vo vašej práci! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)

Podpora

Pridajte názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


8 + 1 =