Myslíme na budúcnosť detí
Hovoríme s klientkou nášho programu Budujeme nádej na Luníku IX. Časť 2.
„Teraz sme spokojní s bývaním. Rok máme na Luníku IX pekný trojizbový byt v novej nájomnej bytovke. Predtým sme dlho žili u svokrovcov, ale to nebolo podľa našich predstáv,“ hovorí tridsaťštyriročná Renáta Fráterová. S o dva roky starším mužom Jánom majú štyri deti.
„Deti dorastajú a my myslíme na ich budúcnosť. Keď si raz budú chcieť stavať dom, aby mali pozemok,“ dodáva. Táto myšlienka ich viedla k rozhodnutiu, že si svojpomocne s mikropôžičkou ETP postavia dom. Mesiace už poctivo sporia. Len raz sa im to nepodarilo. Deti šli do školy a k tomu ešte bolo treba dať peniaze na mužove lieky. „Najbližší mesiac vložíme dvojnásobok dohovorenej sumy, takže to doženieme a azda sa nám to uzná,“ vraví Renáta.
Deti majú v rôznom veku, od pätnásť, cez trinásť, deväť a najmladšie dievčatko má len tri roky. Rodičia sa zamýšľajú, že už im nestačí jedna detská izba.
„Keď si postavíme dom, budú v ňom dve detské izby,“ plánujú.
Tri staršie deti sú v škole dobrí žiaci. Chodievajú aj na aktivity ETP, v lete s ETP absolvovali trojdňový výlet do Brna a prichádzali aj na Letnú akadémiu na Deviatke.
„Som radšej, keď sú s ETP alebo u Saleziánov, aspoň sa vonku nebijú s rovesníkmi. Dbám na to, aby vždy šli do školy pripravené,“ vraví starostlivá mama.
Pani Renáta pravidelne chodieva na štvrtkové stretnutia s odbornými pracovníkmi ETP. „Vždy sa tu dozviem niečo nové a potom sa o tom s mužom doma rozprávame,“ tvrdí. Zvykne prísť aj manžel, no zdrží sa len chvíľku, pretože sa ponáhľa späť do práce. Robí sociálneho asistenta a dobé zamestnanie si chce udržať. Keď ho nedávno po úraze nohy operovali, po týždni maródky sa na vlastnú zodpovednosť a krivkajúc vrátil do roboty. Renáta je na materskej. Vychodila základnú školu, jej muž má strednú.
„Minule nám doniesli ukázať plány domov, podľa ktorých by sme mohli stavať. Jeden sa nám mimoriadne páčil, je presne taký, po akom snívame. Žiadne poschodie, len prízemie. Chceme mať takýto nízkoštandardný dom v tvare kocky, so štyrmi izbami. Živo si ho s mužom predstavujeme a je to nádherná predstava. Bude náš vlastný,“ teší sa.
„Nový nábytok doň takmer nepotrebujeme, všetko máme, okrem druhej detskej izby. Zariadenie sme kupovali, keď sme sa sťahovali do nového bytu. Na obývačku sme mali našetrené, zachovalú spálňu nám priniesol pán farár a detskú sme kupovali na splátky.
Otec rodiny Ján Fráter sa s odvahou chystá pustiť do roboty na dome. Má skúsenosti zo stavby švagrovho domu na vidieku, kam chodil pomáhať. Starší chlapci ešte nezažili, ako to chodí na stavbe, ale sú na to zvedaví a tvrdia, že budú pomáhať.
Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie v rámci projektu Budujeme nádej na Luníku IX – Mosty medzi Luníkom a Košicami.