Maketa domu sa páčila

Aj posledný januárový štvrtok sme do Komunitného centra mesta Košíc na Luníku IX pozvali nielen našich dospelých klientov, ale aj deti. Kým dospelí sa rozprávali s architektom návrhu ich budúcich domov a prezerali si jeho maketu, o dvere ďalej  deti s našimi pracovníkmi rozoberali tému hodnôt. Pozreli si inšpiratívny film, porozprávali sa i pohrali.

HELENA

„Pôvodne sme chceli bungalov, ale toto sa mi páči,“ povedala pani Helena Horváthová, keď sa dívala na maketu. Zjavne bola spokojná. Usmievala sa a fotila si ju.

„Výstavba domčeka je pre mňa darom z nebies,“ vravela nám pred pol rokom. So svojím mužom a štvorročným dieťaťom žijú v nevyhovujúcich podmienkach a túžia to zmeniť. Napriek tomu, že ich mnohí zo sídliska odhovárali od svojpomocnej výstavby, ba niektorí sa im za to posmievali, verili, že naozaj sa onedlho presťahujú do vlastného domu. Helena poctivo sporila, aby mali na kúpu pozemku a pravidelne chodila na naše štvrtkové stretnutia, aby sa čo najviac dozvedela o výstavbe.

Jej rodina je jednou z dvoch z Luníka IX, ktoré ku koncu roka 2017 splnili všetky podmienky Programu bývania a podali na Mesto Košice žiadosť o poskytnutie pozemku na svojpomocnú výstavbu domu v Mestskej časti Luník IX.

STO ŠTVORÁKOV

Projekt budúcich domov vytvorili Ing. arch. Martin Jančok a MSc. arch. Michal Janákarchitektonického štúdia  Plural v Bratislave. Našim klientom ho vo štvrtok predstavil Martin Jančok. Zdôraznil, že to, s čím prišiel, je prvý „nástrel“ a je možné projekty domov upraviť podľa potrieb klientov.

„Našim cieľom je dať vám čo najviac za vaše peniaze,“ povedal.

Vysvetlil princípy, ktoré ich viedli pri tvorbe návrhu:

  1. Zabezpečiť štandard dôstojného bývania, aký klienti dosiaľ nemajú.
  2. Stavať ekonomicky nielen z pohľadu financií, ale aj vo vzťahu k pozemku a susedom, keďže Luník IX je mestská aglomerácia, kde sa musí šetriť priestorom.
  3. Vytvoriť otvorený, flexibilný a adaptabilný návrh, aby sa v prípade prístavby čo najmenej búralo.

Domy budú mať štandardnú skladbu – na prízemí kuchyňa, obývačka a WC a na poschodí dve izby, toaleta a kúpeľňa. Dom bude stáť na ploche 54m2 a prízemie i poschodie poskytnú spolu 108m2 obytnej plochy. Klient však  bude mať pozemok 250 alebo 200m2, kde bude mať svoju záhradu. Na tomto pozemku si môže perspektívne svoj dom zväčšiť. Jednogeneračné domy sú koncipované ako radová zástavba. Postavia sa na Hrebendovej ulici, na mieste, kde stál panelák, ktorý zbúrali v decembri lanského roka.

KOĽKO BUDE DOMOV

V rámci projektu ETP Slovensko Budujeme nádej na Luníku IX sa ráta s výstavbou desiatich – dvanástich domov, ktoré si klienti svojpomocne postavia s pomocou mikropôžičky ETP.  Nie je vylúčené, že ich počet porastie. (Podobne, ako narástol záujem o svojpomocnú výstavbu domov v Rankovciach.)

Od mája sa začnú stavať tri domy. Dva budú  osobným vlastníctvom konkrétnych rodín. Tretí je plánovaný ako modelový alebo predvádzací dom, ktorý po dokončení poslúži ako spoločensko-kultúrne a vzdelávacie či osvetové centrum ETP. Do jeho stavby sa zapoja budúci stavitelia, aby pod vedením stavebného učiteľa získali stavebné zručnosti, ktoré využijú pri robote na svojom dome a podobne, ako v Rankovciach, uplatnia aj perspektívne na trhu práce.

Podmienkou začatia prác na jar tohto roku je schválenie predaja pozemkov mestským zastupiteľstvom, ktoré sa uskutoční tento mesiac.

Foto: Lukáš Oláh

 

The Lunik IX beneficiaries liked the maquette (the model) of their future house

Last Thursday in January, ETP Slovakia invited its adult clients, beneficiaries of the RARE project, to Košice Community Center at Lunik IX. + Read More