Sprístupnili sme webovú stránku online mentoringu.
Čítajte

Z chatrče sa Rómovia dostali prácou

V auguste vyhoreli štyrom rómskym rodinám v osade z dosák zhlobené chatrče. Po štyroch mesiacoch sa môžu sťahovať do vlastnoručne postavených domčekov.

Moldava nad Bodvou 22. 12. 2011 (Katarína Gécziová – Korzár): Desaťčlenná rodina 38-ročného Jozefa Lakatoša má pred Vianocami vlastnú strechu nad hlavou.

Potom, ako im vyhorel načierno postavený skromný príbytok, sa teraz premiestnia do vlastného domca s jednou izbou s rozlohou 25 metrov štvorcových.

Rovnako ako tri zvyšné rodiny. Rómovia bývanie nedostali, museli si ho postaviť sami. Projekt je výsledkom spolupráce mesta s neziskovou organizáciou ETP Slovensko. Odborné rady stavbárom poskytoval projektový  manažér neziskovky Slavomír Kutaš.

Jozef hovorí, že doteraz nič podobné nestaval. „Po tom požiari sme rozmýšľali, čo budeme robiť. Nemali sme kde dať hlavu, bývali sme v komunitnom centre tu v osade. Pri stavbe som potreboval vo všetkom poradiť. Ale nabudúce už budem vedieť. Ešte nám treba elektrinu vykopať a dom je dokončený.“

Postupne sa zabývajú

Malá rozloha domčeka Jozefovej manželke, 33-ročnej Márii neprekáža. Izbu zatiaľ nemajú zariadenú, stoja v nej dve postele, umývadlo a piecka. „Pomaličky to dáme do poriadku. Aspoň máme nejaký darček na Vianoce. Tešia sa deti, najmladšie dievčatko má mesiac.“

Rodina žije zo štátnej podpory. Jej mesačný príjem je 520 eur. Bývanie nedostali zdarma, jeho stavebné náklady musia hradiť v mesačných splátkach cca 26 eur.

Okrem toho majú stavebné sporenie vo výške 30 eur, ktoré poslúži, ak budú chcieť obydlie rozšíriť. Celkové náklady na výstavbu neprevyšujú 4 000 eur. Keďže ide o legálne stavby, stoja na pozemku mesta, môžu si požiadať od štátu o dotáciu na bývanie.

Kutaš vysvetľuje, že v osade museli riešiť núdzovú situáciu, pretože rodiny nemali kde bývať. „Premýšľali sme, či je lepšie dať im domy bez toho, aby ich museli zaplatiť či robiť na nich, alebo skúsiť niečo iné. Keďže na nich pracovali, predpokladáme, že ich len tak nezničia. Vytvorili si k nim vzťah a sami si to splácajú.“

Robili pokroky

Za nízkym rozpočtom nových obydlí stojí fakt, že použité materiály boli recyklované. Využili sa stavebné suroviny z iných domov,  ktoré boli zbúrané. Ich majitelia nemuseli platiť za ich odvoz a likvidáciu.

Podľa Kutaša bolo potrebné Rómov učiť čítať, počítať, písať. „Začali sme od piky, napríklad to, čo je jeden meter. Hovorím tomu instantná polievka. To, čo sa na stavebnom učilišti učia študenti počas troch rokov, sme my zvládli za šesť týždňov. Napríklad jedna z majiteliek domčeka nevedela, čo je malta. Neskôr už ‘ťahala“ steny. Bol to veľký pokrok.“

Na Slovensku ide pravdepodobne o prvý projekt výstavby nízkorozpočtových domov. Prispela obec a sponzori. Ak obyvatelia  nebudú domce splácať, môžu byť exekuovaní. V osade žije približne 700 ľudí, niektorí z nich obývajú 60 nelegálnych chatrčí.

© 2011 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/6191362/z-chatrce-sa-romovia-dostali-pracou.html#ixzz1hLmEDa5e

Napísali o nás

 • RNDr. Slavomir BUCHER, PhD. Oddelenie strategického rozvoja Referát strategického rozvoja Mesto Košice

  Dovoľte mi poďakovať sa za zaujímavý a plodný workshop v Košickej Belej na tému Budujeme nádej na L IX.
 • Björn Steinz fotograf, vysokoškolský pedagóg fotografie

  Ďakujem vám za vašu podporu a pomoc ! Vaša práca je jedinečná. Thank you very much for your support and help, your work in the settlements is unique and I am glad that I am able to document it. 
 • Jackie Jaramillo riaditeľka strategických iniciatív rozvojového programu v Colorade, USA

  ETP Slovensko urobilo v posledných rokoch obdivuhodné dielo. Obdivujem vaše odhodlanie, odvahu a súcit. Budúce generácie Rómov budú mať vďaka vám lepšiu kvalitu života. Blahoželám. (august 2016)
 • Štefan Mirga

  Keď som pred dobrými pár rokmi pracoval v ETP, začínali sme „od piky“ - pilotným projektom Udržateľný rozvoj komunít na strednom Spiši. Už vtedy sme v rómskych osadách skúmali príčiny a hľadali vysvetlenia, z ktorých vždy vychádzali riešenia. Dobré riešenia. Odvtedy vo mne zostala myšlienka, že pani Ing. Slávka Mačáková už dávno mala byť vo funkcii splnomocnenkyne pre rómske komunity v SR. De facto ona ňou aj je ... v mojom ponímaní, lebo je stále vyslankyňou dobrých riešení. (Komentár k rozhovoru so Slávkou Mačákovou pod názvom Rómom sa treba venovať od kolísky po kariéru v denníku Sme 10. 2. 2015.)
 • Jana Kviečinská IUVENTA

  Seminár o vzdelávacom modeli p. Feuersteina -skveléée ! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)
 • Daniela Lališová Ľudia ľuďom sk

  Myslím, že ešte žiadny seminár mi nedal toľko informácií, nadšenia, nádeje a energie, ako dnešok. A pookrialo aj moje učiteľské srdco :-) Veľmi držím palce vo vašej práci! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)

Podpora

Pridajte názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


9 + 6 =