Sprístupnili sme webovú stránku online mentoringu.
Čítajte

V budúcom komunitnom centre už kúrime

V ostatných dňoch sa na rekonštrukcii komunitného centra vo Veľkej Ide pracuje omnoho príjemnejšie. Robotníci sa konečne netrasú zimou, ktorá aj napriek zvŕtaniu sa s pracovným náčiním, v uplynulých dňoch už poriadne dávala o sebe vedieť.

„Bol najvyšší  čas začať vykurovať objekt. Nejde ani tak o chlapov, čosi vydržíme, ale už by neschla sadra, farba na stenách, ani podlaha,“ hovorí koordinátor stavebných prác Peter Sovius z ETP Slovensko. Zároveň tým prezrádza, čo všetko ešte čaká na dokončenie: robota tak  na mesiac – dva. „Verím, že už tu bude Valentínska party,“ vraví kolegyňa Evka Zelizňáková.

Vykurovanie niekdajšej požiarnej zbrojnice, ktorá od polovice augusta zo dňa na deň čoraz viac  nadobúda podobu budúceho komunitného centra, sa spustilo len minulý týždeň. Samozrejme, už boli spravené všetky potrubia. Ešte predtým museli postaviť kachle s výmeníkom, cez ktoré teraz ústredné kúrenie funguje. Všetky tri miestnosti, jedna s plochou šesťdesiat štvorcových metrov a dve menšie, plus sociálne zariadenie, vykurujú novučičké radiátory, sponzorský dar od U.S. Steel-u. Šesť radiátorov má šírku meter štyridsať, jeden je metrový, takže keď sa v kachliach dobre zakúri, v celom komunitnom centre by aj v mraze malo byť teplúčko.

Staré veľkoidianske komunitné centrum už dosluhuje, ale aj tak doň s obľubou chodieva takmer päťsto dievčat a chlapcov z rómskej komunity. Jediná miestnosť s plochou päťdesiat štvorcových metrov však už nestačí. Aktivity sa časovo prelínajú, ich účastníci sa navzájom vyrušujú a otvorené môže byť iba v čase prevádzky obecného úradu, pretože sídlia pod jednou strechou, v kaštieli.

Toto boli dôvody, ktoré ETP Slovensko viedli k rozhodnutiu  pustiť sa do dokončenia rozrobenej rekonštrukcie starej požiarnej zbrojnice.

„Robili sme tu okrem okien všetko. Keď sme prišli, betónové trámy na strope boli zhrdzavené, steny rozbité, komín deravý tam, kde netreba, žiadne prípojky, žiadna kanalizácia. Tam, kde každú chvíľu namontujeme sociálne zariadenia, ostala rozbitá vežička a kopa hliny,“ pokračuje Peter Sovius.

ETP Slovensko na rekonštrukciu získalo okrem U.S. Steel podporu Humanitárneho programu Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní na Slovensku, ktorý financuje väčšinu nákladov rekonštrukcie. Pri prácach pomáhajú v rámci verejno-prospešných prác miestni rómski obyvatelia.

„Dokončíme dverné zárubne a potom nás čaká fuška pri kladení podlahy v najväčšej miestnosti. Robota musí byť na milimeter presná, budú to ťažké hodiny kolenačky. Ak ju dokážu spraviť naši pomocníci z osady, potom si ľahšie nájdu prácu,“ hovoria naši chlapi, ktorí denne prichádzajú na stavbu a priúčajú aj ostatných robotníkov.

Napísali o nás

 • RNDr. Slavomir BUCHER, PhD. Oddelenie strategického rozvoja Referát strategického rozvoja Mesto Košice

  Dovoľte mi poďakovať sa za zaujímavý a plodný workshop v Košickej Belej na tému Budujeme nádej na L IX.
 • Björn Steinz fotograf, vysokoškolský pedagóg fotografie

  Ďakujem vám za vašu podporu a pomoc ! Vaša práca je jedinečná. Thank you very much for your support and help, your work in the settlements is unique and I am glad that I am able to document it. 
 • Jackie Jaramillo riaditeľka strategických iniciatív rozvojového programu v Colorade, USA

  ETP Slovensko urobilo v posledných rokoch obdivuhodné dielo. Obdivujem vaše odhodlanie, odvahu a súcit. Budúce generácie Rómov budú mať vďaka vám lepšiu kvalitu života. Blahoželám. (august 2016)
 • Štefan Mirga

  Keď som pred dobrými pár rokmi pracoval v ETP, začínali sme „od piky“ - pilotným projektom Udržateľný rozvoj komunít na strednom Spiši. Už vtedy sme v rómskych osadách skúmali príčiny a hľadali vysvetlenia, z ktorých vždy vychádzali riešenia. Dobré riešenia. Odvtedy vo mne zostala myšlienka, že pani Ing. Slávka Mačáková už dávno mala byť vo funkcii splnomocnenkyne pre rómske komunity v SR. De facto ona ňou aj je ... v mojom ponímaní, lebo je stále vyslankyňou dobrých riešení. (Komentár k rozhovoru so Slávkou Mačákovou pod názvom Rómom sa treba venovať od kolísky po kariéru v denníku Sme 10. 2. 2015.)
 • Jana Kviečinská IUVENTA

  Seminár o vzdelávacom modeli p. Feuersteina -skveléée ! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)
 • Daniela Lališová Ľudia ľuďom sk

  Myslím, že ešte žiadny seminár mi nedal toľko informácií, nadšenia, nádeje a energie, ako dnešok. A pookrialo aj moje učiteľské srdco :-) Veľmi držím palce vo vašej práci! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)

Podpora

Pridajte názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


7 + 7 =