Sprístupnili sme webovú stránku online mentoringu.
Čítajte

Tlačová správa – Schopné deti už nachádzajú svojich mentorov. Staňte sa jedným z nich aj vy!

Projekt Schopné deti –  online mentoring, vďaka ktorému sa môžu zmeniť sny detí z rómskych osád na skutočnosť – sa sľubne rozbieha. Za prvý týždeň od  spustenia webovej stránky www.schopnedeti.sk prejavilo záujem o mentorstvo jedenásť ľudí.

Prvé pohovory s nimi sa uskutočnia už začiatkom novembra. Po nich sa už noví online mentori môžu začať naplno venovať svojim chránencom, ktorých si na stránke vybrali.

Za budúcich mentorov sa prihlásili prevažne vysokoškolsky vzdelaní ľudia a študenti vysokých škôl. Svojich chránencov si vyberali podľa ich snov. Napríklad Denisa z Veľkej Idy, ktorý sníva o kariére bežca, má ochotu viesť k ďalším úspechom bývalý majster Slovenska v behu na 400 m, nádejnú tanečníčku Kristínu zo Starej Ľubovne chce mentorovať tanečná trénerka z Bratislavy.

„Veľmi nás teší záujem ľudí o projekt a hlavne zodpovednosť, s akou pristupujú k výberu svojich chránencov. Veríme, že práve toto je tá správna cesta k splneniu ich snov. Sme však ešte len na začiatku, a preto i naďalej vyzývame ľudí dobrej vôle, aby sa prihlásili do tohto programu a deťom z osád priblížili lepšiu budúcnosť, podarovali im  priateľstvo a pomohli vykročiť k naplneniu ich cieľov,“ hovorí zakladateľ projektu Peter Gomolák.

V súčasnosti je na webovej stránke online mentoringu 36 profilov schopných detí. Časom sa ich počet rozšíri, spolu by ich malo byť až sto. Schopné deti sú dievčatá a chlapci od 8 do 21 rokov z rómskych osád v Rankovciach, vo Veľkej Ide a v Starej Ľubovni-Podsadku. Tieto deti už preukázali svoje odhodlanie pracovať na sebe. Ich online mentormi by mali byť ľudia rôznych profesií so stredoškolským alebo vysokoškolským vzdelaním, alebo študenti stredných a vysokých škôl z celého Slovenska, prípadne i zo zahraničia. Veková hranica mentorov nie je dôležitá, potrebná je láskavosť, prajnosť, porozumenie, ochota podeliť sa o svoje skúsenosti a tiež pohľad na svet bez predsudkov, ktorý sa i touto cestou bude šíriť.

Myšlienku projektu podporujú aj viaceré slovenské osobnosti a k mentorstvu vyzývajú verejnosť prostredníctvom krátkych videopríhovorov. Schopné deti podporili publicista a moderátor Patrik Herman, speváčka Gitana, herečka  Alena Ďuránová, huslistka Barbora Botošová a iní. Herec Juraj Kemka  sa vo svojom videu prihovára slovami: Vy, čo máte v hlave kopec vedomostí, staňte sa online mentormi pre deti zo znevýhodnených podmienok!“ Videá osobností sú dostupné na www.schopnedeti.sk a www.facebook.com/schopnedeti.

Tím projektu Schopné deti sa obracia na verejnosť s prosbou: Darujte kúsok svojho času pre splnenie snov iných.

Online mentoring Schopné deti je rozšírením osvedčeného Mentorského programu neziskovej konzultačno-vzdelávacej organizácie ETP Slovensko. Do Mentorského programu sa od roku 2009 zapojilo viac ako dvesto detí. Takmer 80 percent z nich študuje na stredných školách, alebo ich už dokončili. Za svoju prácu získalo ETP významné ocenenia: Cenu Nadácie Orange (2015), Cenu pre občiansku spoločnosť (Brusel 2014), Cenu Nadácie Erste za sociálnu integráciu (2011), Gypsy Spirit Award (2009). Podľa Mapy sociálnych inovátorov Slovenska je riaditeľka ETP Slávka Mačáková jednou z troch najvýznamnejších sociálnych inovátorov v oblasti sociálnej inklúzie (2015).

logo-schopne-deti

Viac informácií poskytnú:

Peter Gomolák, zakladateľ projektu Schopné deti, tel.: +421 948 070 676,  email: gomolak@ke.etp.sk

Beáta Hybáčková, PR manažérka, tel.: +421 905587589, email: hybackova@ke.etp.sk

 

 

 

Napísali o nás

 • RNDr. Slavomir BUCHER, PhD. Oddelenie strategického rozvoja Referát strategického rozvoja Mesto Košice

  Dovoľte mi poďakovať sa za zaujímavý a plodný workshop v Košickej Belej na tému Budujeme nádej na L IX.
 • Björn Steinz fotograf, vysokoškolský pedagóg fotografie

  Ďakujem vám za vašu podporu a pomoc ! Vaša práca je jedinečná. Thank you very much for your support and help, your work in the settlements is unique and I am glad that I am able to document it. 
 • Jackie Jaramillo riaditeľka strategických iniciatív rozvojového programu v Colorade, USA

  ETP Slovensko urobilo v posledných rokoch obdivuhodné dielo. Obdivujem vaše odhodlanie, odvahu a súcit. Budúce generácie Rómov budú mať vďaka vám lepšiu kvalitu života. Blahoželám. (august 2016)
 • Štefan Mirga

  Keď som pred dobrými pár rokmi pracoval v ETP, začínali sme „od piky“ - pilotným projektom Udržateľný rozvoj komunít na strednom Spiši. Už vtedy sme v rómskych osadách skúmali príčiny a hľadali vysvetlenia, z ktorých vždy vychádzali riešenia. Dobré riešenia. Odvtedy vo mne zostala myšlienka, že pani Ing. Slávka Mačáková už dávno mala byť vo funkcii splnomocnenkyne pre rómske komunity v SR. De facto ona ňou aj je ... v mojom ponímaní, lebo je stále vyslankyňou dobrých riešení. (Komentár k rozhovoru so Slávkou Mačákovou pod názvom Rómom sa treba venovať od kolísky po kariéru v denníku Sme 10. 2. 2015.)
 • Jana Kviečinská IUVENTA

  Seminár o vzdelávacom modeli p. Feuersteina -skveléée ! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)
 • Daniela Lališová Ľudia ľuďom sk

  Myslím, že ešte žiadny seminár mi nedal toľko informácií, nadšenia, nádeje a energie, ako dnešok. A pookrialo aj moje učiteľské srdco :-) Veľmi držím palce vo vašej práci! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)

Podpora

Pridajte názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


9 + 3 =