Sprístupnili sme webovú stránku online mentoringu.
Čítajte

Tlačová správa – Rozbiehame online mentoring Schopné deti

V rámci inovácie svojich programov pôsobenia na deti a mládež zo segregovaných rómskych komunít rozširuje ETP Slovensko od októbra tohto roku svoj osvedčený Mentorský programonline mentoring s názvom Schopné deti.

Cieľom je nájsť deťom, ktoré už preukázali svoje schopnosti pod vedením miestneho mentora v komunitnom centre, ďalšieho mentora zo vzdialenejších lokalít, najmä z miest, kde sú sústredené kvalitné stredné a vysoké školy. Hlavnou ideou rozšíreného mentoringu je posmeliť deti z komunít, aby sa perspektívne nebáli odísť študovať aj do vzdialenejších miest a už dopredu si v nich našli kamarátov. Priateľský vzťah mentora a chránenca obidvoch obohatí, prispeje k porozumeniu medzi kultúrami majority a vylúčenej minority a tým k ich zblíženiu.

Do nového programu zapojíme do stovky detí od siedmich do dvadsiatich  rokov, ktoré dlhodobo navštevujú  komunitné centrá ETP v Rankovciach, Starej Ľubovni-PodsadkuVeľkej Ide.

Mentori v programe Schopné deti budú so svojimi chránencami v častom online kontakte a dvakrát do roka sa osobne stretnú v spoločných táboroch, ktoré sú súčasťou nového programu.

Online mentori, ktorých v tomto období hľadáme, sú dobrovoľníci – ľudia so stredoškolským alebo vysokoškolským vzdelaním, alebo študenti stredných a vysokých škôl. Veková hranica nie je dôležitá. Okrem toho, že majú prajnú a priateľskú povahu, musia byť bez predsudkov a k svojim chránencom pristupovať s porozumením.

Viac informácií bude na webovej stránke schopnedeti.sk, ktorú onedlho spustíme. Na novej stránke bude možnosť prihlásiť sa do programu a tiež dotazník pre záujemcov o mentorstvo. V tomto období rozbieha ETP Slovensko kampaň Schopné deti, v ktorej sa záujemcom o mentorstvo prihovárajú osobnosti z rôznych oblastí spoločenského života.

Schopné deti sú aj na  INSTAGRAME, YOUTUBE, https://www.facebook.com/schopnedeti/?fref=ts

 

V rámci doterajšieho Mentorského programu ETP sme zaznamenali veľmi sľubné výsledky. Až 59 zo 105 chránencov (56 %), ktorí dovŕšili vek ukončenia povinnej školskej dochádzky v školských rokoch 2012/2013 až 2015/2016, pokračujú v štúdiu na strednej škole alebo strednú školu ukončili. Pre porovnanie: Podľa správy FRA s názvom „Roma survey – Data in focus Education: the situation of Roma in 11 EU Member States“ z roku 2014, iba 16% Rómov na Slovensku má stredoškolské vzdelanie.

V Košiciach 13. septembra 2016.

 

Viac informácií: Peter Gomolák, gomolak@ke.etp.sk, 0948 070 676

logo-schopne-deti

 

 

Napísali o nás

 • Björn Steinz fotograf, vysokoškolský pedagóg fotografie

  Ďakujem vám za vašu podporu a pomoc ! Vaša práca je jedinečná. Thank you very much for your support and help, your work in the settlements is unique and I am glad that I am able to document it. 
 • Jackie Jaramillo riaditeľka strategických iniciatív rozvojového programu v Colorade, USA

  ETP Slovensko urobilo v posledných rokoch obdivuhodné dielo. Obdivujem vaše odhodlanie, odvahu a súcit. Budúce generácie Rómov budú mať vďaka vám lepšiu kvalitu života. Blahoželám. (august 2016)
 • Štefan Mirga

  Keď som pred dobrými pár rokmi pracoval v ETP, začínali sme „od piky“ - pilotným projektom Udržateľný rozvoj komunít na strednom Spiši. Už vtedy sme v rómskych osadách skúmali príčiny a hľadali vysvetlenia, z ktorých vždy vychádzali riešenia. Dobré riešenia. Odvtedy vo mne zostala myšlienka, že pani Ing. Slávka Mačáková už dávno mala byť vo funkcii splnomocnenkyne pre rómske komunity v SR. De facto ona ňou aj je ... v mojom ponímaní, lebo je stále vyslankyňou dobrých riešení. (Komentár k rozhovoru so Slávkou Mačákovou pod názvom Rómom sa treba venovať od kolísky po kariéru v denníku Sme 10. 2. 2015.)
 • Jana Kviečinská IUVENTA

  Seminár o vzdelávacom modeli p. Feuersteina -skveléée ! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)
 • Daniela Lališová Ľudia ľuďom sk

  Myslím, že ešte žiadny seminár mi nedal toľko informácií, nadšenia, nádeje a energie, ako dnešok. A pookrialo aj moje učiteľské srdco :-) Veľmi držím palce vo vašej práci! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)
 • Noelle Dominique Rodriguez Dramatic Adventure Theatre

  Sú úžasní!! Robia toľko skvelej práce, hlavne pre deti. Myslím, že ak by mali viac finančných prostriedkov, mohli by dosiahnuť nové, ešte vyššie, méty!!! 29. júl 2015

Podpora

Diskusia k článku

 1. Pingback: Tlačová správa – Schopné deti už nachádzajú svojich mentorov. Staňte sa jedným z nich aj vy! – Schopné deti

Pridajte názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


5 + 4 =