Sprístupnili sme webovú stránku online mentoringu.
Čítajte

Tlačová správa – Rozbiehame online mentoring Schopné deti

V rámci inovácie svojich programov pôsobenia na deti a mládež zo segregovaných rómskych komunít rozširuje ETP Slovensko od októbra tohto roku svoj osvedčený Mentorský programonline mentoring s názvom Schopné deti.

Cieľom je nájsť deťom, ktoré už preukázali svoje schopnosti pod vedením miestneho mentora v komunitnom centre, ďalšieho mentora zo vzdialenejších lokalít, najmä z miest, kde sú sústredené kvalitné stredné a vysoké školy. Hlavnou ideou rozšíreného mentoringu je posmeliť deti z komunít, aby sa perspektívne nebáli odísť študovať aj do vzdialenejších miest a už dopredu si v nich našli kamarátov. Priateľský vzťah mentora a chránenca obidvoch obohatí, prispeje k porozumeniu medzi kultúrami majority a vylúčenej minority a tým k ich zblíženiu.

Do nového programu zapojíme do stovky detí od siedmich do dvadsiatich  rokov, ktoré dlhodobo navštevujú  komunitné centrá ETP v Rankovciach, Starej Ľubovni-PodsadkuVeľkej Ide.

Mentori v programe Schopné deti budú so svojimi chránencami v častom online kontakte a dvakrát do roka sa osobne stretnú v spoločných táboroch, ktoré sú súčasťou nového programu.

Online mentori, ktorých v tomto období hľadáme, sú dobrovoľníci – ľudia so stredoškolským alebo vysokoškolským vzdelaním, alebo študenti stredných a vysokých škôl. Veková hranica nie je dôležitá. Okrem toho, že majú prajnú a priateľskú povahu, musia byť bez predsudkov a k svojim chránencom pristupovať s porozumením.

Viac informácií bude na webovej stránke schopnedeti.sk, ktorú onedlho spustíme. Na novej stránke bude možnosť prihlásiť sa do programu a tiež dotazník pre záujemcov o mentorstvo. V tomto období rozbieha ETP Slovensko kampaň Schopné deti, v ktorej sa záujemcom o mentorstvo prihovárajú osobnosti z rôznych oblastí spoločenského života.

Schopné deti sú aj na  INSTAGRAME, YOUTUBE, https://www.facebook.com/schopnedeti/?fref=ts

 

V rámci doterajšieho Mentorského programu ETP sme zaznamenali veľmi sľubné výsledky. Až 59 zo 105 chránencov (56 %), ktorí dovŕšili vek ukončenia povinnej školskej dochádzky v školských rokoch 2012/2013 až 2015/2016, pokračujú v štúdiu na strednej škole alebo strednú školu ukončili. Pre porovnanie: Podľa správy FRA s názvom „Roma survey – Data in focus Education: the situation of Roma in 11 EU Member States“ z roku 2014, iba 16% Rómov na Slovensku má stredoškolské vzdelanie.

V Košiciach 13. septembra 2016.

 

Viac informácií: Peter Gomolák, gomolak@ke.etp.sk, 0948 070 676

logo-schopne-deti

 

 

Napísali o nás

 • RNDr. Slavomir BUCHER, PhD. Oddelenie strategického rozvoja Referát strategického rozvoja Mesto Košice

  Dovoľte mi poďakovať sa za zaujímavý a plodný workshop v Košickej Belej na tému Budujeme nádej na L IX.
 • Björn Steinz fotograf, vysokoškolský pedagóg fotografie

  Ďakujem vám za vašu podporu a pomoc ! Vaša práca je jedinečná. Thank you very much for your support and help, your work in the settlements is unique and I am glad that I am able to document it. 
 • Jackie Jaramillo riaditeľka strategických iniciatív rozvojového programu v Colorade, USA

  ETP Slovensko urobilo v posledných rokoch obdivuhodné dielo. Obdivujem vaše odhodlanie, odvahu a súcit. Budúce generácie Rómov budú mať vďaka vám lepšiu kvalitu života. Blahoželám. (august 2016)
 • Štefan Mirga

  Keď som pred dobrými pár rokmi pracoval v ETP, začínali sme „od piky“ - pilotným projektom Udržateľný rozvoj komunít na strednom Spiši. Už vtedy sme v rómskych osadách skúmali príčiny a hľadali vysvetlenia, z ktorých vždy vychádzali riešenia. Dobré riešenia. Odvtedy vo mne zostala myšlienka, že pani Ing. Slávka Mačáková už dávno mala byť vo funkcii splnomocnenkyne pre rómske komunity v SR. De facto ona ňou aj je ... v mojom ponímaní, lebo je stále vyslankyňou dobrých riešení. (Komentár k rozhovoru so Slávkou Mačákovou pod názvom Rómom sa treba venovať od kolísky po kariéru v denníku Sme 10. 2. 2015.)
 • Jana Kviečinská IUVENTA

  Seminár o vzdelávacom modeli p. Feuersteina -skveléée ! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)
 • Daniela Lališová Ľudia ľuďom sk

  Myslím, že ešte žiadny seminár mi nedal toľko informácií, nadšenia, nádeje a energie, ako dnešok. A pookrialo aj moje učiteľské srdco :-) Veľmi držím palce vo vašej práci! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)

Podpora

Diskusia k článku

 1. Pingback: Tlačová správa – Schopné deti už nachádzajú svojich mentorov. Staňte sa jedným z nich aj vy! – Schopné deti

Pridajte názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


9 + 4 =