Sprístupnili sme webovú stránku online mentoringu.
Čítajte

TLAČOVÁ SPRÁVA – OD MOSTOV Z CHUDOBY PO MOSTY K SEBESTAČNOSTI

Už štvrtý pracovný seminár Budujeme nádej pripravilo ETP Slovensko v spolupráci s Mestom Košice v záujme čo najlepšej spolupráce na projekte Budujeme nádej na Luníku IX.

Seminár sa uskutoční na základe Memoranda o spolupráci  medzi Mestom Košice a ETP Slovensko 27. a 28. septembra v penzióne Gejzír v Herľanoch so začiatkom o 9. hodine.

Cieľom dvojdňového podujatia je posilniť spoluprácu poslancov mesta, starostov mestských častí, členov sociálnej a bytovej komisie pri Mestskom zastupiteľstve Košice, odborných pracovníkov mesta, neziskových organizácií a inštitúcií, ktorých činnosť súvisí s riešením situácie a kvality života sociálne znevýhodnených obyvateľov mesta.

Téma prvého dňa Od Mostov z chudoby po mosty k sebestačnosti predstavuje filozofiu Mostov z chudoby, ako ich vo svojej známej, rovnomennej publikácii prezentovala Ruby K. Payne a kde popisuje, ako porozumieť chudobe.

Riaditeľka ETP Slávka Mačáková a expert ETP Miro Pollák vysvetlia základné princípy a priority Mostov a možnosti ich uplatnenia na Luníku IX, objasnia pravidlá správania ľudí z chudobného, marginalizovaného prostredia s dopadom na ich situáciu a riešenie problémov a tiež načrtnú logiku postupnosti riešenia zlého sociálneho postavenia týchto ľudí.

V závere prvého dňa poinformuje Martin Jerguš z Útvaru hlavného architekta mesta Košice o Urbanisticko-architektonickej súťaži, ktorá tiež môže prispieť k tomu, aby sa stal Luník IX sídliskom ako ktorékoľvek iné.

Riešenia a odporúčania pre komplexnú prácu na Luníku IX, ktorá sa zameriava na deti i dospelých v záujme sociálnej inklúzie vrátane vzdelávania, sú na programe druhého dňa seminára.

Program seminára Budujeme nádej

 

Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.

 

Minipríbehy z Luníka IX

“Deti dorastajú a my, rodičia, myslíme na ich budúcnosť. V novom dome budeme mať dve detské izby,” hovorí Renáta Fráterová, klientka ETP zapojená do projektu Budujeme nádej na Luníku IX.

 „Dom na Luníku IX a ešte k tomu vlastný? Nereálne!,“ hovorila si Elena Horváthová, v súčasnosti  klientka ETP zapojená do projektu Budujeme nádej na Luníku IX, keď sa dozvedela o možnosti svojpomocnej výstavby s pomocou mikropôžičky. Keď tomu, čo najprv považovala za nereálne, uverila, začala sporiť na nový dom.

 “Mimoriadne sa nám páčilo v Prezidentskom paláci, kde sme dostali darček – odznak a neodopli sme si ho do konca výletu,” povedali deti klientov ETP a ich kamaráti z Luníka IX, ktoré boli cez letné prázdniny na trojdňovom výlete po trase Košice – Banská Bystrica – Bratislava – Brno. Posledných päť prázdninových dní im spríjemnila Letná akadémia na Deviatke, kde sa stretli s úžasnými ľuďmi. 

 

Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedná Ing. Slavomíra Mačáková, PhD.

Napísali o nás

 • RNDr. Slavomir BUCHER, PhD. Oddelenie strategického rozvoja Referát strategického rozvoja Mesto Košice

  Dovoľte mi poďakovať sa za zaujímavý a plodný workshop v Košickej Belej na tému Budujeme nádej na L IX.
 • Björn Steinz fotograf, vysokoškolský pedagóg fotografie

  Ďakujem vám za vašu podporu a pomoc ! Vaša práca je jedinečná. Thank you very much for your support and help, your work in the settlements is unique and I am glad that I am able to document it. 
 • Jackie Jaramillo riaditeľka strategických iniciatív rozvojového programu v Colorade, USA

  ETP Slovensko urobilo v posledných rokoch obdivuhodné dielo. Obdivujem vaše odhodlanie, odvahu a súcit. Budúce generácie Rómov budú mať vďaka vám lepšiu kvalitu života. Blahoželám. (august 2016)
 • Štefan Mirga

  Keď som pred dobrými pár rokmi pracoval v ETP, začínali sme „od piky“ - pilotným projektom Udržateľný rozvoj komunít na strednom Spiši. Už vtedy sme v rómskych osadách skúmali príčiny a hľadali vysvetlenia, z ktorých vždy vychádzali riešenia. Dobré riešenia. Odvtedy vo mne zostala myšlienka, že pani Ing. Slávka Mačáková už dávno mala byť vo funkcii splnomocnenkyne pre rómske komunity v SR. De facto ona ňou aj je ... v mojom ponímaní, lebo je stále vyslankyňou dobrých riešení. (Komentár k rozhovoru so Slávkou Mačákovou pod názvom Rómom sa treba venovať od kolísky po kariéru v denníku Sme 10. 2. 2015.)
 • Jana Kviečinská IUVENTA

  Seminár o vzdelávacom modeli p. Feuersteina -skveléée ! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)
 • Daniela Lališová Ľudia ľuďom sk

  Myslím, že ešte žiadny seminár mi nedal toľko informácií, nadšenia, nádeje a energie, ako dnešok. A pookrialo aj moje učiteľské srdco :-) Veľmi držím palce vo vašej práci! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)

Podpora

Pridajte názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


3 + 2 =