Sprístupnili sme webovú stránku online mentoringu.
Čítajte

Na návšteve v Bulharsku

Voláme sa Spoločenstvo sv. Jozefa a fungujeme už 6. rok. Vďaka komunitným pracovníkom navštevujeme rôzne stretnutia a oni nás naučili životným hodnotám o podstate života, čo je pre náš život veľmi dôležité. Sme radi, že máme takých ľudí, pretože nás naučili, aké je dôležité vzdelanie, pomáhajú nám, rozprávajú nám o Bohu a chodíme tiež na rôzne akcie aj čo sa týka duchovnej stránky.

V auguste tohto roku na pozvanie saleziánov sme boli v Bulharsku. Pozvali nás, aby sme im ukázali čo vieme, ako u nás žijeme a ako sme zmenili naše životy. Prvý deň nás otec Jaro zobral do mestečka Starej Zagory. Povedal nám, že tam žije asi 22 tisíc obyvateľov. V mestečku majú všetko lekárov, obchody, školy a podobne, ale sama som videla ako tam žijú, že je tam väčšia bieda ako na Slovensku. Otec Jaro nám tiež povedal, že sú tam pasáci, ktorí kradnú ženy a deti, aby pre nich pracovali ako ľahké ženy. Hovoril, že sú to 12 ročné dievčatá a chlapci. Pre mňa to bolo neuveriteľne, ťažko som tomu verila. Uverila som, až keď som sa rozprávala s jednou dievčinou. Ona mi povedala, že je to naozaj tak, že ich mama opustila a pracuje ako ľahká žena. Bolo mi veľmi smutno, keď som počúvala, čo všetko zažila a ako sa ona teraz stará o rodinu. Otec tejto dievčiny veľmi pil, keď ho opustila žena, ale keď spoznal otca Jara prestal. Do školy chodí asi len štvrtina detí, škola ani vzdelanie pre nich nie je dôležité, asi tri štvrtiny nevedia čítať ani písať, ani sa tým deťom veľmi nedivím, prečo je to tak, keď ich vlastné mamy opúšťajú a nestarajú sa o nich. Ešte dobre, že sú tam saleziáni, ktorí im pomáhajú a majú veľkú chuť s nimi pracovať. Preto si nás aj zavolali, aby sme im rozprávali ako my žijeme, aby si aj oni mohli zmeniť svoje životy.

Sme veľmi vďačné komunitným pracovníkom v Podsadku, že nám podali ruku a že sme mohli navštevovať komunitné centrum. Vďaka nim sme zmenili svoj život, skončili úspešne školu. Veľká vďaka, že nás viedli aj k Bohu a že sme všetkému uverili. A teraz Vám môžeme povedať, že Boh Vás miluje a je to na Vás či ho chcete prijať do svojho srdca a On Vám pomôže.

Evka Porčogošová, Lucia Pompová,
Podsadek, Stará Ľubovňa

Napísali o nás

 • RNDr. Slavomir BUCHER, PhD. Oddelenie strategického rozvoja Referát strategického rozvoja Mesto Košice

  Dovoľte mi poďakovať sa za zaujímavý a plodný workshop v Košickej Belej na tému Budujeme nádej na L IX.
 • Björn Steinz fotograf, vysokoškolský pedagóg fotografie

  Ďakujem vám za vašu podporu a pomoc ! Vaša práca je jedinečná. Thank you very much for your support and help, your work in the settlements is unique and I am glad that I am able to document it. 
 • Jackie Jaramillo riaditeľka strategických iniciatív rozvojového programu v Colorade, USA

  ETP Slovensko urobilo v posledných rokoch obdivuhodné dielo. Obdivujem vaše odhodlanie, odvahu a súcit. Budúce generácie Rómov budú mať vďaka vám lepšiu kvalitu života. Blahoželám. (august 2016)
 • Štefan Mirga

  Keď som pred dobrými pár rokmi pracoval v ETP, začínali sme „od piky“ - pilotným projektom Udržateľný rozvoj komunít na strednom Spiši. Už vtedy sme v rómskych osadách skúmali príčiny a hľadali vysvetlenia, z ktorých vždy vychádzali riešenia. Dobré riešenia. Odvtedy vo mne zostala myšlienka, že pani Ing. Slávka Mačáková už dávno mala byť vo funkcii splnomocnenkyne pre rómske komunity v SR. De facto ona ňou aj je ... v mojom ponímaní, lebo je stále vyslankyňou dobrých riešení. (Komentár k rozhovoru so Slávkou Mačákovou pod názvom Rómom sa treba venovať od kolísky po kariéru v denníku Sme 10. 2. 2015.)
 • Jana Kviečinská IUVENTA

  Seminár o vzdelávacom modeli p. Feuersteina -skveléée ! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)
 • Daniela Lališová Ľudia ľuďom sk

  Myslím, že ešte žiadny seminár mi nedal toľko informácií, nadšenia, nádeje a energie, ako dnešok. A pookrialo aj moje učiteľské srdco :-) Veľmi držím palce vo vašej práci! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)

Podpora

Pridajte názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


6 + 2 =