Sprístupnili sme webovú stránku online mentoringu.
Čítajte

List premiérovi

Vážený pán premiér,

v rómskych osadách pôsobíme už šestnásty rok. Za ten čas sme sa stretli s rôznymi ľuďmi, šikovnými, pracovitými, schopnými, neschopnými aj lenivými. Naši klienti z rómskych osád mali smolu, že sa narodili v osade. Verte mi, ani jeden z nich si túto adresu dobrovoľne nevybral. Ak chcete, pán premiér, robiť „poriadky v osadách“, ako ste povedali cez víkend na sneme Smeru, inšpirujte sa, prosím, našimi skúsenosťami.

Veríte, pán premiér, že vždy sa dá vrátiť a začať odznova? Náš klient, tridsiatnik z Moldavy nad Bodvou, ktorý študuje na strednej škole a má sen vychodiť univerzitu a založiť školu pre sociálne vylúčené deti, je toho príkladom. Ako tínedžer hladoval, kradol a fetoval, lebo všetko okolo neho bolo zúfalé, beznádejné a nik mu neukázal, ako z toho marazmu von. Žil v prostredí generačnej chudoby, ktorá má svoje úbohé, železné pravidlá. Ale prišiel zlom.

Veríte, že rodina, ktorá donedávna prespávala na stanici, býva vo svojom vlastnom, svojpomocne postavenom dome? Takýto legálny dom má aj šestnásť ďalších rodín z Rankoviec. Keď ho chlapi s pomocou príbuzných začínali stavať, všetci okrem dvoch boli nezamestnaní. Požičali by ste takémuto chudobnému Rómovi? My sme to urobili. Ľudia pri stavbe svojho domu získali zručnosti a pracovné návyky, o 450 percent stúpla medzi nimi zamestnanosť a mikropôžičky nám vracajú s presnosťou švajčiarskych hodín. Ich príklad láka ďalších. Aj tu nastal zlom, v tom najdôležitejšom – vedomí ľudí. (Náš model svojpomocnej výstavby domov do osobného vlastníctva „za vlastné“ ocenil aj Európsky hospodársky a sociálny výbor – zlatou cenou, ešte v roku 2014.)

Veríte, pán premiér, že šesťdesiatročná Rómka z osady v Rudňanoch si ešte dopĺňa vzdelanie?

Že dieťa z Veľkej Idy, ktoré pri nástupe do školy bolo tak zaostalé, že vôbec nerozprávalo, v spolupráci s našimi špecialistami zvládlo s úspechom prvú triedu?

Že mladá nezamestnaná Rómka z Veľkej Idy sa po smrti rodičov už roky vzorne stará o štyroch súrodencov? Jeden z nich študuje na strednej odbornej škole športový manažment.

Všetci títo ľudia sú alebo boli klientmi ETP Slovensko. Uvedomili si, že cesta z generačných okov, ktoré sa zvyknú vnímať ako príživníctvo, ide cez vzdelanie, statočné plnenie si povinností, pravda, ruka v ruke so správne zacieleným impulzom na základe poznania skutočného stavu vecí. Práve tieto impulzy, alebo sociálne investície, prinášajú zlom.

Príbehy v našich knihách Andal o dživipen (Zo života) a Andalo o dživipen 2, ktoré si Vám dovoľujeme podarovať, hovoria o ľuďoch, ktorí žijú veľmi ťažko, ale odvážili sa snívať a ísť za svojím snom. Spoločným menovateľom príbehov našich hrdinov je myšlienka, že zmena je možná, pretože kde je vôľa, je i cesta. Prvá kniha Andal o dživipen vyšla pred piatimi rokmi, druhá pred rokom. V knihách je i niekoľko desiatok pôsobivých fotografií. Nevytvorili ich renomovaní autori, ale naši klienti, ktorí prvý raz zobrali do rúk fotoaparát na našich aktivitách a verne zachytili život okolo seba.

V ETP Slovensko dôverne poznáme segregované rómske osady aj ich obyvateľov a pracujeme v duchu zásady „od kolísky po kariéru“. Máme úprimnú radosť z výsledkov – prosperujúcich malých žiačikov, čo sa tešia do školy, stredoškolákov a vysokoškolákov, svojpomocne postavených či zrekonštruovaných rodinných domov s pomocou našej bezúročnej mikropôžičky, z ľudí, ktorí sa uplatnili v zamestnaní a najmä zo zmeny postojov našich klientov.

Veríme, pán premiér, že príbehy ľudí z našich kníh Andal o dživipen Vás utvrdia v presvedčení o hodnote týchto ľudí. Želáme Vám, aby ste ich čítali s otvoreným srdcom.

Na základe skúseností sme presvedčení, že poznáme riešenie sociálnej inklúzie. Preto v našich knihách ponúkame aj súbor opatrení pre tvorcov verejných politík v segregovaných komunitách. Verte, sú veľmi účinné. Vrelo ich odporúčame aj pri robení „poriadkov v osadách“.

Prikladám Vám, pán premiér, aj našu najnovšiu publikáciu Učíme sa učiť sa, kde v spolupráci s výskumníkmi z Karlovej univerzity dokazujeme, že existuje účinné vzdelávanie detí, o ktorých sa často hovorí ako o nevzdelávateľných.

Ešte by som sa Vám rada pochválila našim najnovším projektom online mentoringu Schopné deti, do ktorého sa v snahe pomôcť rómskym deťom z osád splniť ich sen zapájajú desiatky dobrovoľníkov zo Slovenska i Slovákov zo zahraničia.

Želám Vám, pán premiér radostné a požehnané Vianoce. Súčasne Vám prajem, aby sa Vám darilo šíriť okolo seba ich myšlienku lásky. To Vám žičím aj v Novom roku.

So srdečným pozdravom

Slávka Mačáková

riaditeľka ETP Slovensko

Napísali o nás

 • RNDr. Slavomir BUCHER, PhD. Oddelenie strategického rozvoja Referát strategického rozvoja Mesto Košice

  Dovoľte mi poďakovať sa za zaujímavý a plodný workshop v Košickej Belej na tému Budujeme nádej na L IX.
 • Björn Steinz fotograf, vysokoškolský pedagóg fotografie

  Ďakujem vám za vašu podporu a pomoc ! Vaša práca je jedinečná. Thank you very much for your support and help, your work in the settlements is unique and I am glad that I am able to document it. 
 • Jackie Jaramillo riaditeľka strategických iniciatív rozvojového programu v Colorade, USA

  ETP Slovensko urobilo v posledných rokoch obdivuhodné dielo. Obdivujem vaše odhodlanie, odvahu a súcit. Budúce generácie Rómov budú mať vďaka vám lepšiu kvalitu života. Blahoželám. (august 2016)
 • Štefan Mirga

  Keď som pred dobrými pár rokmi pracoval v ETP, začínali sme „od piky“ - pilotným projektom Udržateľný rozvoj komunít na strednom Spiši. Už vtedy sme v rómskych osadách skúmali príčiny a hľadali vysvetlenia, z ktorých vždy vychádzali riešenia. Dobré riešenia. Odvtedy vo mne zostala myšlienka, že pani Ing. Slávka Mačáková už dávno mala byť vo funkcii splnomocnenkyne pre rómske komunity v SR. De facto ona ňou aj je ... v mojom ponímaní, lebo je stále vyslankyňou dobrých riešení. (Komentár k rozhovoru so Slávkou Mačákovou pod názvom Rómom sa treba venovať od kolísky po kariéru v denníku Sme 10. 2. 2015.)
 • Jana Kviečinská IUVENTA

  Seminár o vzdelávacom modeli p. Feuersteina -skveléée ! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)
 • Daniela Lališová Ľudia ľuďom sk

  Myslím, že ešte žiadny seminár mi nedal toľko informácií, nadšenia, nádeje a energie, ako dnešok. A pookrialo aj moje učiteľské srdco :-) Veľmi držím palce vo vašej práci! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)

Podpora

Diskusia k článku

 1. Mgr. Eva Brestenská dňa napisal:

  Nepoznám inú neziskovú organizáciu, ktorá by urobila toľko užitočnej práce ako ETP. Vy meníte nielen dnešok, ale aj zajtrajšok .
  Z Kanady vás zdraví a drží palce

 2. Dedicated servers dňa napisal:

  Veroniku a Jozku odlisnosti nerozdeluju, naopak, spajaju ich. Spolocne pomahaju detom v ETP a tato praca im kazdodenne prinasa nove zazitky a znamosti. Ich priatelstvo je jednym z prikladov, ze aj prostrednictvom prace a mentoringu mozete najst cloveka, s ktorym si budete skvelo rozumiet.

 3. Dedicated servers dňa napisal:

  Princip komplexneho pristupu –  poskytujeme sluzby v socialnej oblasti, v oblasti vzdelavania, zdravia, byvania a zamestnanosti. Poslanim ETP Slovensko je podporovat regionalny rozvoj, chranit zivotne prostredie, napomahat rozvijat socialny, ekonomicky, vzdelanostny a kulturny potencial jednotlivcov, organizacii a komunit s dorazom na riesenie problemov znevyhodnenych regionov a socialne znevyhodnenych skupin obyvatelov a etnickych mensin.

Pridajte názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


8 + 8 =