Sprístupnili sme webovú stránku online mentoringu.
Čítajte

Igorova cesta k vzdelaniu

Al-Džazíra, jedna z najväčších spravodajských agentúr s osemdesiatimi kanceláriami po celom svete, uviedla 1. novembra 2015 premiéru dokumentárneho filmu Igorova cesta k vzdelaniu. Dokument režírovala Sylvia Stevensová z Faction Films Production súčasti dokumentárnej filmovej produkcie Al-Džazíry, ktorej vlajkovou loďou je časozberný dokumentárny seriál Svedectvá. Svedectvá sú inšpiratívnym cyklom, ktorý prostredníctvom podmanivých ľudských príbehov prináša do centra pozornosti svetové problémy. Igorov príbeh odhaľuje ťažké obdobie osobného boja a jeho pevné predsavzatie dosiahnuť lepšiu budúcnosť. Ako Róm zo Slovenska sa domnieva, že vzdelanie môže byť jedinou nádejou pre zmenu budúcnosti svojej komunity.

S Igorom sa poznáme od roku 2007, kedy ETP Slovensko v rámci projektu Premosťovanie komunít na strednom a východnom Slovensku a následne v rámci projektu Komunita na ceste k prosperite začalo v Moldave nad Bodvou v osade na Budulovskej poskytovať služby marginalizovaným Rómom. Igor bol spočiatku klient, ktorý sa rýchlo, vďaka svojmu odhodlaniu a nadšeniu, zapojil do práce ETP. Jeho sestra Irma, ktorá tiež v dokumente účinkuje, bola pracovníčkou ETP od roku 2008 do roku 2015.

Sme veľmi hrdí na jednotlivcov, ako je Igor, ktorí našli silu a napriek drsným životným okolnostiam sa stali vzorom pre svoju komunitu. Avšak na dosiahnutie Igorovho sna a zabezpečenie začlenenia Rómov do spoločnosti sú na Slovensku a v celej Európe potrebné iniciatívy zamerané na komplexný rozvoj komunity ako aj systémové sociálne zmeny.

 

Napísali o nás

 • RNDr. Slavomir BUCHER, PhD. Oddelenie strategického rozvoja Referát strategického rozvoja Mesto Košice

  Dovoľte mi poďakovať sa za zaujímavý a plodný workshop v Košickej Belej na tému Budujeme nádej na L IX.
 • Björn Steinz fotograf, vysokoškolský pedagóg fotografie

  Ďakujem vám za vašu podporu a pomoc ! Vaša práca je jedinečná. Thank you very much for your support and help, your work in the settlements is unique and I am glad that I am able to document it. 
 • Jackie Jaramillo riaditeľka strategických iniciatív rozvojového programu v Colorade, USA

  ETP Slovensko urobilo v posledných rokoch obdivuhodné dielo. Obdivujem vaše odhodlanie, odvahu a súcit. Budúce generácie Rómov budú mať vďaka vám lepšiu kvalitu života. Blahoželám. (august 2016)
 • Štefan Mirga

  Keď som pred dobrými pár rokmi pracoval v ETP, začínali sme „od piky“ - pilotným projektom Udržateľný rozvoj komunít na strednom Spiši. Už vtedy sme v rómskych osadách skúmali príčiny a hľadali vysvetlenia, z ktorých vždy vychádzali riešenia. Dobré riešenia. Odvtedy vo mne zostala myšlienka, že pani Ing. Slávka Mačáková už dávno mala byť vo funkcii splnomocnenkyne pre rómske komunity v SR. De facto ona ňou aj je ... v mojom ponímaní, lebo je stále vyslankyňou dobrých riešení. (Komentár k rozhovoru so Slávkou Mačákovou pod názvom Rómom sa treba venovať od kolísky po kariéru v denníku Sme 10. 2. 2015.)
 • Jana Kviečinská IUVENTA

  Seminár o vzdelávacom modeli p. Feuersteina -skveléée ! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)
 • Daniela Lališová Ľudia ľuďom sk

  Myslím, že ešte žiadny seminár mi nedal toľko informácií, nadšenia, nádeje a energie, ako dnešok. A pookrialo aj moje učiteľské srdco :-) Veľmi držím palce vo vašej práci! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)

Podpora

Pridajte názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


9 + 7 =