Sprístupnili sme webovú stránku online mentoringu.
Čítajte

Igorova cesta k vzdelaniu

Al-Džazíra, jedna z najväčších spravodajských agentúr s osemdesiatimi kanceláriami po celom svete, uviedla 1. novembra 2015 premiéru dokumentárneho filmu Igorova cesta k vzdelaniu. Dokument režírovala Sylvia Stevensová z Faction Films Production súčasti dokumentárnej filmovej produkcie Al-Džazíry, ktorej vlajkovou loďou je časozberný dokumentárny seriál Svedectvá. Svedectvá sú inšpiratívnym cyklom, ktorý prostredníctvom podmanivých ľudských príbehov prináša do centra pozornosti svetové problémy. Igorov príbeh odhaľuje ťažké obdobie osobného boja a jeho pevné predsavzatie dosiahnuť lepšiu budúcnosť. Ako Róm zo Slovenska sa domnieva, že vzdelanie môže byť jedinou nádejou pre zmenu budúcnosti svojej komunity.

S Igorom sa poznáme od roku 2007, kedy ETP Slovensko v rámci projektu Premosťovanie komunít na strednom a východnom Slovensku a následne v rámci projektu Komunita na ceste k prosperite začalo v Moldave nad Bodvou v osade na Budulovskej poskytovať služby marginalizovaným Rómom. Igor bol spočiatku klient, ktorý sa rýchlo, vďaka svojmu odhodlaniu a nadšeniu, zapojil do práce ETP. Jeho sestra Irma, ktorá tiež v dokumente účinkuje, bola pracovníčkou ETP od roku 2008 do roku 2015.

Sme veľmi hrdí na jednotlivcov, ako je Igor, ktorí našli silu a napriek drsným životným okolnostiam sa stali vzorom pre svoju komunitu. Avšak na dosiahnutie Igorovho sna a zabezpečenie začlenenia Rómov do spoločnosti sú na Slovensku a v celej Európe potrebné iniciatívy zamerané na komplexný rozvoj komunity ako aj systémové sociálne zmeny.

 

Napísali o nás

 • Björn Steinz fotograf, vysokoškolský pedagóg fotografie

  Ďakujem vám za vašu podporu a pomoc ! Vaša práca je jedinečná. Thank you very much for your support and help, your work in the settlements is unique and I am glad that I am able to document it. 
 • Jackie Jaramillo riaditeľka strategických iniciatív rozvojového programu v Colorade, USA

  ETP Slovensko urobilo v posledných rokoch obdivuhodné dielo. Obdivujem vaše odhodlanie, odvahu a súcit. Budúce generácie Rómov budú mať vďaka vám lepšiu kvalitu života. Blahoželám. (august 2016)
 • Štefan Mirga

  Keď som pred dobrými pár rokmi pracoval v ETP, začínali sme „od piky“ - pilotným projektom Udržateľný rozvoj komunít na strednom Spiši. Už vtedy sme v rómskych osadách skúmali príčiny a hľadali vysvetlenia, z ktorých vždy vychádzali riešenia. Dobré riešenia. Odvtedy vo mne zostala myšlienka, že pani Ing. Slávka Mačáková už dávno mala byť vo funkcii splnomocnenkyne pre rómske komunity v SR. De facto ona ňou aj je ... v mojom ponímaní, lebo je stále vyslankyňou dobrých riešení. (Komentár k rozhovoru so Slávkou Mačákovou pod názvom Rómom sa treba venovať od kolísky po kariéru v denníku Sme 10. 2. 2015.)
 • Jana Kviečinská IUVENTA

  Seminár o vzdelávacom modeli p. Feuersteina -skveléée ! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)
 • Daniela Lališová Ľudia ľuďom sk

  Myslím, že ešte žiadny seminár mi nedal toľko informácií, nadšenia, nádeje a energie, ako dnešok. A pookrialo aj moje učiteľské srdco :-) Veľmi držím palce vo vašej práci! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)
 • Noelle Dominique Rodriguez Dramatic Adventure Theatre

  Sú úžasní!! Robia toľko skvelej práce, hlavne pre deti. Myslím, že ak by mali viac finančných prostriedkov, mohli by dosiahnuť nové, ešte vyššie, méty!!! 29. júl 2015

Podpora

Pridajte názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


6 + 4 =