Sprístupnili sme webovú stránku online mentoringu.
Čítajte

ETP Slovensko na zozname finalistov Ceny Nadácie ERSTE

Deväť projektov zo Slovenska na zozname finalistov Ceny Nadácie ERSTE za sociálnu integráciu 2011, MECEM je medzi nimi

Viedeň 16. marca (RPA/TS) – Deväť projektov zo Slovenska na zozname finalistov Ceny Nadácie ERSTE za sociálnu integráciu 2011. Z celkového počtu 1850 prihlásených projektov z 12 krajín sa do užšieho výberu dostalo 133 projektov. Výber finalistov Ceny Nadácie ERSTE za sociálnu integráciu 2011 bol oveľa náročnejší ako v uplynulých dvoch ročníkoch. Neziskové organizácie z 12 krajín strednej a juhovýchodnej Európy (Bosna a Hercegovina, Česká republika, Čierna hora, Chorvátsko, Kosovo, Macedónsko, Maďarsko, Moldavsko, Rumunsko, Slovenská republika, Slovinsko, Srbsko) prihlásili počas trvania výzvy, od 1. októbra do 15. decembra 2010, spolu 1850 projektov.

Náročnému a dôslednému procesu hodnotenia 24 nezávislých  členov a členiek výberových komisií vyhovelo 133 projektov, ktoré postúpili do záverečnej fázy hodnotenia. Zo Slovenska postúpilo deväť z celkového počtu 106 prihlásených projektov. Za SR sa do finále dostali nasledujúce projekty: Inštitút Krista Veľkňaza, Žakovce, Rómske mediálne centrum (MECEM) s projektom Rómska tlačová agentúra, Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR s projektom Spoločne proti diskriminácii ľudí s mentálnym postihnutím, Áno pre život n.o. z Rajca s projektom Soc. a komun. služby pre rodinu v ohrození a profesionalizácia MVO, Denné centrum Divadla z Pasáže, n.o. Banská Bystrica s projektom Tajomstvo umenia, ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj s projektom Premosťovanie komunít na strednom a východnom Slovensku, ZOM Presov s projektom Galéria Abilympiáda, Divadlo bez domova z Bratislavy s projektom Sociálne divadlo-nástroj proti sociálnemu vylúčeniu a chudobe a Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím vo Vranove n/T. s projektom Aj my sme tu – chceme s Vami žiť aj pracovať.

„Výberový proces nie je pre nás ľahký, keďže dostávame množstvo dobrých projektov zaoberajúcich sa sociálnou integráciou. V čase krízy prešli neziskové organizácie prerodom, skúmali alternatívne zdroje financovania, hľadali možnosti ako naďalej pomáhať a integrovať tých, ktorí sa ocitli na okraji záujmu spoločnosti. V týchto ťažkých časoch musia byť organizácie inovatívne. Ak chcú dosahovať svoje ciele, neostáva nič iné, ako pristupovať k tým istým problémom inak a kreatívnejšie,“ povedal Dejan Petrovic, projektový manažér Ceny Nadácie ERSTE za sociálnu integráciu.

Tím expertov Nadácie ERSTE v čase od 15. marca do 30. apríla zavíta do všetkých 12 krajín, navštívi projekty na zozname finalistov a dokončí hodnotenie priamo na mieste. Po doplnení zistení z tohto hodnotenia sa všetkých 133 projektov predstaví medzinárodnej porote, ktorá vyberie 30 víťazných projektov. Slávnostné udelenie cien bude 20. júna 2011 v Prahe.

30 víťazov si rozdelí ceny v hodnote 610 000 eur. Všetky organizácie na zozname finalistov získajú benefit v podobe podpory pri vytváraní vzťahov s médiami. Túto podporu bude v priebehu 2 rokov financovať Nadácia ERSTE a budú ju poskytovať profesionálni PR konzultanti. Všetci finalisti budú mať možnosť zúčastniť sa odborných seminárov zameraných na rozvíjanie sociálneho podniku ako alternatívneho spôsobu financovania, budovanie vzťahov s médiami, získavanie spôsobilostí v oblasti sociálnych médií a budú zaradení do medzinárodnej databázy Nadácie ERSTE – Social Integration Network.

Nadácia ERSTE vznikla v roku 2003 na základoch prvej rakúskej sporiteľne Erste Oesterreichische Spar-Casse. Nadácia ERSTE v súčasnosti vlastní 25,3% kmeňových akcií skupiny Erste Group. Nadácia investuje časť svojich dividend do spoločenského rozvoja v Rakúsku a strednej a juhovýchodnej Európe. Podporuje spoločenskú participáciu a iniciatívy v oblasti občianskej spoločnosti. Snaží sa zbližovať ľudí a šíriť poznanie o nedávnej histórii tohto regiónu, ktorý od roku 1989 prešiel zásadnými zmenami. Ako aktívna nadácia rozvíja svoje vlastné projekty v rámci štruktúry troch programov: sociálny rozvoj, kultúra a Európa.

Zdroj: RPA/TS | 16. 3. 2011

Napísali o nás

 • RNDr. Slavomir BUCHER, PhD. Oddelenie strategického rozvoja Referát strategického rozvoja Mesto Košice

  Dovoľte mi poďakovať sa za zaujímavý a plodný workshop v Košickej Belej na tému Budujeme nádej na L IX.
 • Björn Steinz fotograf, vysokoškolský pedagóg fotografie

  Ďakujem vám za vašu podporu a pomoc ! Vaša práca je jedinečná. Thank you very much for your support and help, your work in the settlements is unique and I am glad that I am able to document it. 
 • Jackie Jaramillo riaditeľka strategických iniciatív rozvojového programu v Colorade, USA

  ETP Slovensko urobilo v posledných rokoch obdivuhodné dielo. Obdivujem vaše odhodlanie, odvahu a súcit. Budúce generácie Rómov budú mať vďaka vám lepšiu kvalitu života. Blahoželám. (august 2016)
 • Štefan Mirga

  Keď som pred dobrými pár rokmi pracoval v ETP, začínali sme „od piky“ - pilotným projektom Udržateľný rozvoj komunít na strednom Spiši. Už vtedy sme v rómskych osadách skúmali príčiny a hľadali vysvetlenia, z ktorých vždy vychádzali riešenia. Dobré riešenia. Odvtedy vo mne zostala myšlienka, že pani Ing. Slávka Mačáková už dávno mala byť vo funkcii splnomocnenkyne pre rómske komunity v SR. De facto ona ňou aj je ... v mojom ponímaní, lebo je stále vyslankyňou dobrých riešení. (Komentár k rozhovoru so Slávkou Mačákovou pod názvom Rómom sa treba venovať od kolísky po kariéru v denníku Sme 10. 2. 2015.)
 • Jana Kviečinská IUVENTA

  Seminár o vzdelávacom modeli p. Feuersteina -skveléée ! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)
 • Daniela Lališová Ľudia ľuďom sk

  Myslím, že ešte žiadny seminár mi nedal toľko informácií, nadšenia, nádeje a energie, ako dnešok. A pookrialo aj moje učiteľské srdco :-) Veľmi držím palce vo vašej práci! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)

Podpora

Pridajte názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


4 + 8 =