Bývanie win-win-win

Nápadito naaranžované záclony už zvonka prezrádzajú, že domáci si svoj príbytok starostlivo zveľaďujú. „Nech sa páči,“ pozýva dovnútra pán Miloš Turták, ktorý si dom postavil vlastnými rukami a s rodinou v ňom strávi prvé Vianoce. Nábytok ešte vonia novotou, všade je poriadok, na dlážke sa ligoce podlaha. V zablatených topánkach vstupujeme do vnútra s pocitom viny…

„Dokážeme ušetriť aj z mála“ tvrdí pán Miloš. Štvorizbový dom staval z prostriedkov mikropôžičky ETP. Ako jeden z troch našich klientov ho dokončoval v rámci dobrovoľníckej služby pod dohľadom stavebného majstra ETP.

„Som vyučený murár, ale až na dome som sa naučil remeslo,“ hovorí ďalší dobrovoľník Marián Červeňák a dúfa, že s týmito skúsenosťami si ľahšie nájde prácu.

V Rankovciach už stojí dvanásť nízkonákladových domov, ktoré si majitelia postavili svojpomocne v rámci projektu Budujeme nádej – Z chatrče do 3E domu.

Dnes sme k  rankovským domom pozvali aj pracovníkov košického Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, donorov a partnerov projektu. V Herľanoch sme sa potom zamýšľali nad jeho výsledkami. Riaditeľka ETP Slávka Mačáková pripomenula, že náš model prináša súčasne mnohoraký efekt: Zlepšuje kvalitu života sociálne znevýhodnených obyvateľov, overuje inovatívny model sociálnej práce, šetrí verejné zdroje, zväčšuje ľuďom príležitosti a zmenšuje medzi nimi rozdiely. Každý zainteresovaný sa v ňom stáva víťazom, preto ho možno označiť Win-win-win. Sme radi, že zo skúseností nášho modelu čerpá Spoločný program bývania organizácií Člověk v tísni Slovensko a združenia Pre lepší život, ktorý ďalším znevýhodneným obyvateľom poskytuje možnosť svojpomocne si postaviť dom.

Veríme, že naši klienti, ktorí pri stavbe svojho domu nadobudli pracovné zručnosti, si čoskoro nájdu prácu i vďaka Národnému projektu Praxou k zamestnanosti, o ktorom rozprávala riaditeľka odboru košického Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny pani Helena Chrenová.

Prezentácia Slávky Mačákovej Budujeme nadej